PhD seminars
Environmental Sciences / Jordfag:
Fill out the form https://nettskjema.no/a/282538 for time reservation. The preferred weekday is Wednesdays in even numbered weeks from 12:15.
Natural Resource Management / Sørhellinga:
Fill out the formhttps://nettskjema.no/a/282538 for time reservation. The preferred weekday is Wednesdays in odd numbered weeks, from 12:15.
Spring 2024:
When | Where | Who | What | Main supervisor | |
10.01.2024 | 12.15 | S257 | Andrea Fernanda Vallejo Vargas | Final seminar: Activity patterns in tropical forest mammals: a pantropical assessment using camera-trap data Co-supervisor: Douglas Sheil Opponent: TBA Chair: Richard Bischof | Richard Bischof |
12.15 | J301 | Tonje Storholt | Start seminar: Mechanisms of carbon transfer and stabilization in agricultural soils Co supervisors: Daniel Rasse and Alice Budai Opponent: TBA Chair: Peter Dörsch | Peter Dörsch | |
13.15 | J301 | Magnus Nyvold | Mid seminar: Nitrogen enriched organic fertiliser Co-supervisor: Lars Bakken Opponent: Jan Vermaat Chair: Jan Vermaat | Peter Dörsch | |
17.01.2024 | 12.15 | J301 | Saheed Opeyemi Adebunmi | Start seminar: Characterization of old landfills using multiple geophysical methods Co-supervisor: Esther Bloem Opponent: TBA Chair: Helen French | Helen French |
24.01.2024 | 13.15 | J301 | Natalia Vylegzhanina | Start seminar: Major ion geochemistry of South African rivers: the effect of natural and anthropogenic factors on river water quality Co-supervisor: Åsgeir R. Almås Opponent: TBA Chair: Jan Marten Huizenga | Jan Marten Huizenga |
31.01.2024 | 12.15 | S257 | Pawel Suliga | Final seminar: Establishing new methods for PSE-like pork defects detection and diagnostics Co supervisors: Bjørg Egelandsdal & Ole A. Alvseike Opponent: Marko Ocepek Chair: Daniel Münch | Daniel Münch |
12.15 | J301 | Anna Maria Hatland | Start seminar: Leachate treatment and assessment from landfills Main Supervisor: Trond Mæhlum Co-supervisors: Elin Lovise Folven Gjengedal, Knut Erik Tollefsen Opponent: TBA Chair: Trond Mæhlum | ||
07.02.2024 | 12.15 | No PhD seminar February 7th due to seMINAr | |||
14.02.2024 | 13.15 | S257 | Helle Ross Gobakken | Start seminar: Forest road attributes and network demands characterized by changing climatic conditions and silvicultural regimes in Norway. Main supervisor: Stephan Hoffman Co-supervisor: Jan Bjerketvedt Opponent: Ole Martin Bollandsås Chair: Stephan Hoffman | |
15.02.2024 | 12.15 | S257 | Håkon Næss Sandum | Start seminar: Use of artificial intelligence and machine learning in forest inventories Co-supervisor: Hans Ole Ørka Opponent: Erik Næsset Chair: Terje Gobakken | Terje Gobakken |
13.15 | S257 | Julius Wold | Start seminar: Mapping near-natural forest with deep learning Co-supervisor: Terje Gobakken & Oliver Tomic Opponent:Erik Næsset Chair: Hans Ole Ørka | Hans Ole Ørka | |
21.02.2024 | 12.15 | J301 | Cathrine Eckbo | Mid Seminar: Sustainable re-use of crushed waste concrete as construction material, aggregates and pH stabilizer for acid rock drainage Co-supervisor: Gudny Okkenhaug Opponent: Thomas Pabst Chair: Jan Vermaat | Helen French |
13.15 | J301 | Milda Norkute | Mid seminar: Forestry effects on biodiversity and ecosystem functioning Co-supervisor: Anne Sverderup-Thygeson, Johan Asplund, Jenni Norden Opponent: Rannveig Margrete Jacobsen Chair: Jan Vermaat | Tone Birkemoe | |
28.02.2024 | 12.15 | No PhD seminar February 28th due to seMINAr | |||
13.03.2024 | 12.15 | S257 Teams | Yosra Zouhar | Start seminar: Social acceptance of protected areas Co-supervisor: Odd Inge Vistad Opponent: Simon Schowanek Chair: Øystein Aas | Øystein Aas |
13.15 | S257 | Joyce Machado Nunes Romeiro | Final seminar: Climate change impacts on natural forest disturbances: Bark beetle damage potential and management adaptations. Co-supervisors: Annika Kangas (Luke, Finland), Clara Anton-Fernandez (NIBIO), Erik Trømborg Opponent: Ole Martin Bollandsås Chair: Tron Eid | Tron Eid | |
20.03.2024 | 11.00 | S257 | Reed McKay | Final seminar: Drivers of bat community composition and activity in Fennoscandain boreal forests Co-supervisor: Richard Bischof and Fiona Mathews (University of Sussex) Opponent: Leif Egil Loe Chair: Katrine Eldegard | Katrine Eldegard |
13:15 | J301 | Olha Nahorna | Mid seminar: Assessing the importance of accurate forest data in forest planning and decision-making processes Co-supervisor: Terje Gobakken Opponent: Per Kr. Rørstad Chair: Jan Vermaat | Kyle Eyvindson | |
15.15 | S257 | Juliette Hunault-Fontbonne | Mid seminar: Exploring the impact forest planning objectives have on spatio-temporal connectivity in managed forests. Co-supervisor: Line Nybakken Opponent: Meley Mekonen Rannestad Chair Jan Vermaat | Kyle Eyvindson | |
11.04.2024 | 13.15 | S375 | Magda Karlo | Start seminar: Solutions for pollinator friendly agricultural landscapes Co-supervisor: Marie Vestergaard Henriksen Opponent: Tone Birkemoe Chair: Erik Aschehoug | Erik Aschehoug |
24.04.2024 | 12.15 | No PhD seminar April 24th due to seMINAr | |||
25.04.2024 | 12.15 | J301 | Jaime Candelas Bielza | Mid seminar: Enhanced forest inventory information for operational planning with remotely sensed data Co-supervisors: Lennart Noordermeer and Erik Næsset Opponent: Ole Martin Bollandsås Chair: Jan Vermaat | Hans Ole Ørka |
08.05.2024 | 13.15 | S257 | Mohammad Jaber Hossain | Start seminar: Integrating Advanced Computational Techniques for Advancing Wood Quality Analysis using CT Scans Co-supervisors: Oliver Tomic, Linus Olofsson (LTU, Sweden) Opponent: Olav Albert Høibø Chair: Geir Isak Vestøl | Geir Isak Vestøl |
15.05.2024 | 12.15 | S257 | Junhui Hu | Final seminar: The Role of Forest and Forest Industries in Carbon-Neutral Target -A Nordic Case Co-supervisors: Eirik Ogner Jåstad, Torjus Folsland Bolkesjø and Erik Trømborg Opponent: Hans Fredrik Hoen Chair: Per Kr. Rørstad | Per Kr. Rørstad |
21.05.2024 | 12.15 | J301 | Nora Hua Ly Kok | Start seminar: Saltlick-sites in Norwegian mountains - hotspots for soil carbon dynamics, organo-mineral interactions, and transmission of chronic wasting disease (CWD) Co-supervisors: Vegards Martinsen, Bjørnar Ytrehus, Stein R. Moe Opponent: Jan Mulder Chair: Line Tau Strand | Line Tau Strand |
22.05.2024 | 12.15 | S257 | Lisa Åsgård | Start seminar: Belowground drivers of forest ecosystem production, health, and resilience Co-supervisors: Attila Nemes, Line Nybakken, Isabella Børja Opponent: Mikael Ohlson Chair: Johan Asplund | Johan Asplund |
24.05.2024 | 12.15 | J301 | Mila Pelkonen | Final seminar: Biogeochemistry of contaminants at a legacy site affected by acid-forming alum shale Co-supervisors: Ole-Christian Lind, MINA; Gareth Law, Uni. Helsinki Opponent: Hans Christian Teien Chair: Lindis Skipperud | Lindis Skipperud |
05.06.2024 | 12.15 | S257 | Hanna Sørheim | Mid-seminar: Offshore wind energy- making decision under uncertainty Co-supervisors: Knut Einar Rosendahl Opponent: Eirik Ogner Jåstad Chair: Jan Vermaat | Kristin Linnerud |